En ucuz Apple ürünleri hangi ülkede satılıyor?

Geçtiğimiz yıllarda Amerika‘yı ziyaret eden pek çok kişi, teknolojik cihazların burada ne kadar uygun fiyatlara satıldığını hatırlayacaktır. Özelikle bazı eyaletlerde devlet tarafından alınan vergi oranı daha düşük olduğu için dünyanın geri kalanından yüzde 30‘lara kadar düşük ücretli alınabiliyordu. Ancak son bir kaç senedir, Avrupa‘dan Asya‘ya kadar pek çok ülkede bu durumun değiştiğini gördük. Bu sebeple en ucuz Apple ürünleri hangi ülkede satılıyor sizin için araştırdık.

Live stream link (1) fuboTV: CLICK HERE! (After completing the test you will be redirected to the live broadcast) Please note: Subscribing to these sites and watching match broadcasts is free for once. However, you may need to cancel your subscription after the match.

Live stream link (Alternative (ESPN+)): CLICK HERE! (Please complete the requested tasks to reach the live broadcast.) Please note: Subscribing to these sites and watching match broadcasts is free for once. However, you may need to cancel your subscription after the match.

Live stream link (3) Fanatiz: CLICK HERE! (After completing the test you will be redirected to the live broadcast) Please note: Subscribing to these sites and watching match broadcasts is free for once. However, you may need to cancel your subscription after the match.

Live stream link (Alternative Paramount+): CLICK HERE! (Please complete the requested tasks to reach the live broadcast.) Please note: Subscribing to these sites and watching match broadcasts is free for once. However, you may need to cancel your subscription after the match.

Live stream link (Alternative StreamLocator): CLICK HERE! (Please complete the requested tasks to reach the live broadcast.) Please note: Subscribing to these sites and watching match broadcasts is free for once. However, you may need to cancel your subscription after the match.

 

En ucuz Apple ürünlerini hangi ülkede, nasıl bulabiliriz?

Yurtdışına seyahate gidiyorsanız ve dönerken yanınızda bir akıllı cihaz getirmeyi planlıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Örneğin gideceğiniz ülkede dalgalanan bir döviz kuru varsa, siz gidene kadar fiyatı artabilir. Bir diğer önemli konu da, cihazın vergileri fiyata yansıtılmamış olabilir. Bazı ülkelerde elektronik ürün satışında karşınıza çıkan ücretler aslında ürünün satış fiyatı değil, vergisiz fiyatıdır. Dolayısıyla buna da dikkat etmek gerekir. Ancak eğer turist olarak bir ülkeyi ziyaretiniz sırasında alıyorsanız, 200 dolara kadar vergi iadesi alabilirsiniz. Çünkü bu ödemeler yalnızca vatandaşlar için zorunludur.

Ürün farklılıklarına da dikkat etmek gerekebilir. Örneğin Asya ve Afrika‘ya seyahat planlıyorsanız, buradaki ülkelerde bulunan cihazlar dışarıdan aynı görünüyor olsa da donanım ve yazılımları farklılık gösterebilir.

Önemli bir diğer konuda garanti koşulları. Apple tarafından sağlanan garanti ve teknik servis desteğinden faydalanabilmeniz için cihazı satın alırken özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü şirketin dünyaAvrupa veya ülkeler genelinde sunmuş olduğu garanti kapsama alanı sizin yaşadığınız ülke için geçerli olmayabilir. Örneğin bir kaç yıl öncesine kadar Apple’ın yurtdışındaki cihazlara sunduğu tüm dünyada 1 yıl geçerli garantisi Türkiye‘de de geçerliydi. Ancak yurtdışından cihaz getirilmesinin önüne geçmek için çıkartılan bir yasayla birlikte bu durum sona erdi.

En ucuz MacBook hangi ülkede?

Teknolojik ürünler ne kadar pahalı olursa edeceğiniz tasarrufta o kadar fazla olacaktır. Örneğin, ziyaret ettiğiniz ülkede fiyatlar yaşadığınız yer göre yüzde 10 daha uygunsa, 200 dolarlık bir cihazdan 10 dolar2 bin dolarlıktan da 200 dolar kar edebilirsiniz. Üstelik bu fiyata vergi dahil olduğu için 250 dolara kadar da vergi iadesi alabilirsiniz.

13 inçlik M1 çipli Air modelinin Amerika fiyatı 999 dolardan, Pro‘nun da bin 299 dolardan başlıyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni MacBook Pro ailesinin fiyatları da bin 999 dolardan başlayıp 3 bin 499 dolara kadar gidiyor. Tabi bu fiyatlara eyaletlere göre değişen vergilerin dahil edilmediğini de belirtelim. Çünkü satın alacağınız bölgeye göre 100 ile 250 dolar arası bir fiyat artışı olabilir. Ancak ülkenin vatandaşı değilseniz, 250 dolara kadar bu vergilerin iadesini alabilirsiniz.

MacBook serisinin modeline göre ülkelerdeki fiyatları değişebiliyor. Ancak genel olarak Japonya ve Avustralya‘da ABD‘den daha uyguna alabilirsiniz. Örneğin Amerika‘da vergisiz bir şekilde 999 dolar olan M1 çipli Air modeli, Japonya‘da 115 bin Japon yenine yani 1009 dolara satılıyor. Ancak 92 dolarlık vergiyi iade olarak aldığınız zaman, bu ürüne 917 dolara sahip olabilirsiniz.

En ucuz iPad hangi ülkede?

iPad‘lerde durum biraz daha karışık. Çünkü almak istediğiniz modeline ve hafıza seçeneklerine göre ülkelerdeki fiyatları değişiyor. Ancak genel olarak en uygun fiyatı AvustralyaGüney KoreHong Kong ve Japonya‘da bulabilirsiniz. 12.9 inçlik M1 çipli 128 GB iPad Pro şu anda Amerika‘da vergisiz bin 99 dolara satılıyor.

Avustralya‘daysa aynı 12.9 inçlik M1 çipli 128 GB iPad Pro modeli, bin 235 ABD dolarına satılıyor. Ancak 112 ABD doları bir vergi iadesiyle bu ürünü bin 123 dolara alabilirsiniz. Aynı ürünün Japonya fiyatı 129 bin 800 Japon Yeni, yani bin 137 dolar. 11 bin 800 Yen yani 108 dolarlık vergiyi iade aldığınızda bu ürünü bin 29 dolara satın alabilirsiniz.

En ucuz iPhone hangi ülkede?

Bir iPhone satın almak istiyorsanız en doğru seçim Japonya olacaktır. Güney Kore ve ABD‘de benzer fiyatlar sunuyor. Amerika‘da iPhone 13 Pro modelinin vergisiz fiyatı 999 dolarken, Japonya‘da 978 dolardan satılıyor. Yani aslında bu ürün için fiyatlar oldukça yakın gözüküyor.

En ucuz AirPods hangi ülkede?

AirPods‘lar fiyatı itibariyle Apple‘ın en ucuz ürünleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla listemizdeki diğer ürünler kadar fark yaratmayacaktır. Ancak daha uyguna bulursanız, takibi de yurtdışına gitmişken almak size tasarruf ettirecektir. Amerika‘da vergisiz bir şekilde 179 dolara satılan 3. nesil AirPodsJaponya‘da vergisiz bir şekilde 189 dolardan satılıyor.

Kısacası, uygun fiyatlı bazı cihazlar için yurtdışına gitmek bütçenize fayda sağlamayabilir. Ancak birden fazla ürün veya yüksek fiyatlı bir MacBook ve iMac gibi cihazlar alacaksanız tercih edilebilir. Genel olarak en iyi tercih, Japonya, Kore ve Hong Kong gibi Asya ülkeleri gibi gözüküyor olsa da, yol masrafları düşünüldüğünde, yakın Avrupa ülkeleri daha iyi bir seçenek olabilir. Ancak alacağınız cihazların garantisiz olacağını unutmamakta fayda var.

Leave a Comment